Nowy system segregacji

Szanowni Mieszkańcy Włocławka,

 

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu odnośnie

nowego, ogólnopolskiego systemu segregacji odpadów.

 

Dowiecie się z niego Państwo, dlaczego w całej Polsce zostały wprowadzone jednolite zasady, jaki cel ma dokładniejsze prowadzenie segreagcji oraz jakie działania podejmuje PGK Saniko, aby wdrożyć nowy system we Włocławku.

 

Zmiana godzin

Zmiana godzin funkcjonowania

 

Informujemy, że od dnia 01 lutego 2018r. Punkt Obsługi Klienta oraz Kasa czynne będą:

Poniedziałek 7:00 - 15:00
Wtorek 7:00 - 17:00
Środa 7:00 - 15:00
Czwartek 7:00 - 15:00
Piątek 7:00 - 15:00
 

Ogólnopolski system segregacji odpadów we Włocławku

Szanowni Mieszkańcy Włocławka,

Przygotowaliśmy dla Was "pytania i odpowiedzi" w temacie nowego systemu segregacji.

Poniżej lista:

Jaki jest powód zmian w systemie? Powodem zmian w systemie są wymagania unijne w kontekście osiągnięcia przez kraje członkowskie wskazanych poziomów recyklingu. Do 2020 roku dla odpadów komunalnych ma to być 50 %, a dla opakowaniowych 70 %. Na tą chwilę w Polsce te poziomy kształtują się odpowiednio na poziomie 20 % oraz 45 %. Jednolity system segregacji, opracowany przez Ministerstwo Środowiska, ma przyczynić się do wzrostu tych poziomów.

W jaki sposób będzie prowadzona segregacja we Włocławku, czy Mieszkańcy zostaną wyposażeni w odpowiednie pojemniki, worki ? W przypadku gospodarstw jednorodzinnych właściciele otrzymają worki na szkło, papier oraz metale i tworzywa sztuczne. Natomiast pojemniki, które dotychczas znajdują się na posesji będą w dalszym ciągu wykorzystywane brązowy na odpady biodegradowalne, a zielony/szary na tzw. odpady resztkowe.  Użytkownicy budynków wielolokalowych będą doposażeni w odpowiednie pojemniki, dostawione do pergoli śmietnikowych.

Jakie to będą pojemniki, jakiego rozmiaru i kolorystyki? W przypadku budynków wielolokalowych w zależności od potrzeb i możliwości technicznych będą to pojemniki o pojemności od 240 l do 2,5 m3. Pojemniki brązowe na odpady biodegradowalne pozostaną bez zmian, oraz pojemniki z przeznaczeniem do tej pory na odpady komunalne będą służyć odpadom „resztkowym”. W gospodarstwach jednorodzinnych oprócz funkcjonujących już pojemników brązowy na bio i zielony na „resztkowe”, będą obowiązywać worki żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło oraz niebieski na papier.

Jaka będzie częstotliwość odbioru poszczególnych odpadów? Odpady biodegradowalne i „resztkowe” będą odbierane o takiej samej częstotliwości jak do tej pory, natomiast pozostałe frakcje będą odbierane 1 x w miesiącu w gospodarstwach jednorodzinnych. Natomiast przy budynkach wielolokalowych metale i tworzywa sztuczne oraz papier będą odbierane 1 x w tygodniu, a szkło 2 x w miesiącu.

Czy zmienią się ceny za odbiór odpadów? Na tą chwilę Urząd Miasta Włocławek nie deklaruje żadnych zmian w cenniku za odbiór odpadów od Mieszkańców.

Czy muszę segregować na 5 frakcji ?Każdy kto zadeklarował, że będzie segregować odpady, które wytwarza jest zobowiązany do segregacji według nowych zasad czyli na 4 frakcje plus piąty pojemnik na odpady „resztkowe” na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz Uchwały Rady Miasta Włocławek z dnia 22 czerwca 2017 roku w sprawie regulaminu czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Włocławek.

Czy mogę zakupić pojemniki na selektywną zbiórkę we własnym zakresie i wrzucać je luzem ?W przypadku budynków jednorodzinnych odpady metal i tworzywa sztuczne, szkło i papier muszą być odbierane przez usługodawcę w workach. Można zakupić we własnym zakresie pojemniki ( 120 l- 240 l ), ale muszą mieć odpowiednie oznaczenie kolorystyczne. Nie można wrzucać do nich odpadów luzem, gdyż odbieramy je w workach.

Ile worków na selektywną zbiórkę odpadów dostanę i co jeśli mi ich zabraknie ?Właściciel budynku jednorodzinnego otrzyma po 2 worki na każdą frakcję, czyli :

2 x na metale i tworzywa sztuczne,

2 x na szkło,

2 x na papier,

Jeżeli będzie to niewystarczające, to może zakupić dodatkowe worki we własnym zakresie w sklepach, supermarketach UWAGA ! z odpowiednim oznaczeniem kolorystycznym.

Jakiej pojemności worki mogę dokupić ? Mogą to być worki maksymalnie do 120 l.

Dlaczego sąsiad dostał pojemniki a ja worki ? Worki dostają właściciele budynków jednorodzinnych, w przypadku budynków wielolokalowych dostawiane są pojemniki.

Właściciel domku jednorodzinnego ma również prawo zakupić sobie własny pojemnik w sklepie, z odpowiednim oznaczeniem kolorystycznym, w którym będzie przechowywać odpady gromadzone w workach od usługodawcy. Usługodawca odbiera odpady metal i tworzywa sztuczne, szkło i papier z budynków jednorodzinnych tylko w workach !

Czy można zakupić dodatkowe worki na selektywną zbiórkę odpadów w Saniko ? PGK Saniko nie prowadzi sprzedaży worków oraz pojemników. Można je zakupić we własnym zakresie w sklepie, supermarkecie.

Czy będą rozdawane harmonogramy ? Harmonogramy będą dostępne na stronach:

www.saniko.com.pl

www.zbierajselektywnie.pl

Kiedy otrzymam worki na selektywną zbiórkę odpadów? Worki te, dla właścicieli budynków jednorodzinnych będą dostarczane w miesiącu luty .

Czy mogę wrzucać odpady selektywne do punktów gniazdowych jeśli mi nie wystarczy worków? Punkty gniazdowe z dniem 1 luty 2018 rok przestaną funkcjonować na terenie Miasta Włocławek w miejscach do publicznego użytku, ponieważ jednolity ogólnopolski system segregacji odpadów zakłada segregację odpadów w miejscu ich wytworzenia, czyli w gospodarstwach domowych.

Czy dostanę do domu/mieszkania pojemniki na selektywną zbiórkę odpadów? Na tą chwilę UM Włocławek nie przewiduje wyposażenia Mieszkańców w dodatkowe pojemniki do mieszkań.

Jak mam segregować odpady w mieszkaniu w bloku ?

Jeżeli chodzi o odpady metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło to można je gromadzić w jednym pojemniku/ worku w mieszkaniu, a wychodząc na przykład do sklepu, podejść do pergolo śmietnikowej przy bloku i rozdzielić je na poszczególne pojemniki.

 

 

 

 

Ogólnopolski System Segregacji - spotkania z Mieszkańcami Włocławka

Szanowni Mieszkańcy Włocławka !

Zakończyliśmy cykl spotkań z włocławianami odnośnie zmian jakie zachodzą

w gospodarce odpadami w całej Polsce.

Od 1 lutego we Włocławku będzie obowiązywać ogólnopolski system segregacji odpadów.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem (link poniżej), z którego dowiecie się jakie są powody wprowadzenia

jednolitego systemu w całym kraju i jak w praktyce będzie on funkcjonować we Włocławku.

http://www.promocjewloclawskie.pl/miasto- /smieciowa-rewolucja-we-wloclawku-sprawdz-swoje-obowiazki-od-1-lutego

 

alt

alt

 

Zamieszczamy dla Państwa również "ściągę" do wydrukowania,

co wrzucać a czego nie wrzucać do poszczególnych worków/pojemników z oznaczeniami kolorystycznymi już

według nowych ogólnopolskich zasad.

 

alt

 

 

Działania edukacyjne

Segreguj na "5" z PGK Saniko !

16 stycznia odwiedziliśmy uczniów ZS nr 2 w Brześciu Kujawskim,

aby porozmawiać z dziećmi na temat nowych zasad segregacji.

Uczniowie pokazali nam szybko, że przyswajanie wiedzy to ich mocna strona :)

alt

alt

alt

 

Global


Przedsiębiorstwo „Saniko” kolejny raz znalazło się w gronie laureatów prestiżowego konkursu „HIT Regionu Kujawsko – Pomorskiego”.

Global


Wśród nagrodzonych przedsiębiorstw juz po raz kolejny znalazło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" Sp. z o.o.


 

---hp---